Тренд на усвідомлену моду: 5 порад, як екологічно вибирати речі в 2023
Sustainable fashion, slow fashion, circular fashion - тобі не обов'язково знати всі ці терміни, щоб усвідомлено підходити до вибору одягу. З'явився один великий тренд на «усвідомленість», який розвивається та впливає на різні індустрії та сфери життя людей у всьому світі. Адже fashion-індустрія одна з найшкідливіших для навколишнього середовища. Вона виробляє більше викидів парникових газів, ніж авіація і морське судноплавство разом узяті. Майже 150 мільярдів речей виготовляють щорічно, при цьому знищується близько 90 мільярдів. Екологічна ситуація погіршується з кожним роком, а ми продовжуємо купувати непотрібний одяг, який тільки накопичується у шафах. Ми виробляємо близько 90 млн тонн текстильного сміття щороку.
Але кожен з нас може вплинути на ці страшні цифри. Досить просто змінити свій підхід до вибору речей. Ось 5 порад щодо екологічного шопінгу, які допоможуть тобі почати знижувати кількість текстильного сміття вже сьогодні.
1. Обирай речі, які поєднуються з іншим одягом в твоїй шафі
Згадай, скільки у тебе речей, які гарні самі по собі, але абсолютно не поєднуються один з одним? Саме звідси ростуть ноги у вічного «повна шафа, а носити нічого».
Досить пари хвилин і ось у тебе вдома з'явилася "прикольна" кофта з Міккі Маусом, яка ніяк не сходиться з класичними речами для офісу, переважаючими в гардеробі. Зате зі знижкою.
Наступного разу, коли підеш на шопінг, перш ніж нести чергову «не можу без неї жити» річ до каси або оплачувати в інтернет-магазині, придумай мінімум 3-5 комплектів з нею, використовуючи те, що вже є в шафі. Вийшло? Тоді купуй. Ні? Залиш для когось іншого.
2. Між «цікавою кофтинкою» і «незвичайним светриком» вибери базову модель
Базова не означає «біла сорочка» або «чорна спідниця-олівець». Це може бути річ в будь-якому стилі, простого крою і без активного декору.
Порівняй, як довго ти можеш носити джинси зі стразами або розписом і прості джинси прямого крою без декору? Перших вистачить максимум на декілька сезонів. Потім вони вийдуть з моди і ти відкладеш їх в дальню шухляду. Другі ж зможеш носити роками. Особливо якщо вибереш річ з якісного матеріалу. Наприклад, український бренд minnim для своїх джинсів вибирає щільний денім, який носиться 8 сезонів. Ось тобі і усвідомлений підхід до вибору одягу. При цьому моделі бренду базові, а значить, залишаться актуальними і будуть виглядати стильно і зараз, і через пару років.
3. Купляй якісні речі
Так, вони дорожче. Але просто порахуй, скільки витрачено на одяг, який швидко втратив вигляд, і на той, що ти надів 1-2 рази або не надягав взагалі. Для того щоб компенсувати своє виробництво, річ повинна бути надіта 60 разів. А давай згадаємо, скільки разів виходить надіти білу футболку, куплену за пару доларів на розпродажі?
Якісну річ не доведеться міняти через пару місяців. Якщо ти ще й вибрала базову модель, яка поєднується з тим, що є в твоєму гардеробі, покупка прослужить роками і з витрати перетвориться в вигідне вкладення. При цьому ти сильно зменшиш кількість текстильних відходів. А ще не будеш підтримувати неетичних виробників, які заради невисокої ціни товару використовують токсичні матеріали і низькооплачувану працю, в тому числі і дитячу.
4. Перебери свою шафу
Швидше за все, там багато речей, які ти не носиш вже рік або більше. З різних причин: забув, набридли, чекають особливого випадку (схудну, повернеться мода, запросять на вечерю до англійської королеви). Розбери все і виріши, що з цього ти можеш і будеш носити. Важливо, щоб ці речі поєднувалися між собою.
Все інше безжально продай, роздай або віднеси на переробку. Твоя шафа зітхне вільніше і у тебе буде менше стресу при виборі «що вдягнути». А ще ти чітко побачиш, чого не вистачає твоєму гардеробу, щоб скористатися наступною порадою.
5. Складай шопінг-лист
Кожен раз, коли плануєш оновити або доповнити гардероб, складай список необхідних речей. Бажано відразу з референсом або хоча б зразковим описом того, що тобі потрібно. Наприклад, не просто «сорочка», а «блакитна сорочка прямого крою, однотонна або в тонку смужку». Інакше є ризик знову набрати таких красивих, але таких непотрібних речей. Купуй не те, що "модно" або "в тренді", а те, що підійде саме тобі і підкреслить твою індивідуальність.
До речі, особливо актуально це в сезони розпродажів і знижок. Якщо і плануєш щось купувати, йди своєму списку. Тоді в знижковому ажіотажі не набереш зайвого.
Тобі не потрібно бути fashion-експертом, щоб вибирати одяг усвідомлено. Достатньо бажання не нарощувати ком текстильного сміття, який і так вже дуже великий на нашій планеті. Плюс, коли купуєш рідше, але більш якісні речі, радість від покупки і впевненість в своєму образі зростає. А хіба не за ці приємні почуття ми любимо шопінг?
Сергій Фомін, співзасновник бренду minnim